Przejdź do treści
TSR EMDR Metody Pracy

Metody pracy

EMDR

EMDR – Eye Movement Desensitization and Reprocessing, czyli terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych jest tak zwaną terapią zorientowaną na traumę. EMDR ma naukowo udowodnioną skuteczność i jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego, Departament Zdrowia Wielkiej Brytanii i wiele innych organizacji na świecie. Psychoterapia EMDR zgodnie z zaleceniami WHO bardzo często wykorzystywana jest do pracy z osobami po traumie, traumach złożonych, relacyjnych, wydarzeniach urazowych, kryzysowych, cierpiących na PTSD, z zaburzeniami lękowymi, nastroju, osobowości, odżywania, uzależnieniami, depresją i innymi.

EMDR jest terapią integrującą wiele podejść psychoterapeutycznych, w tym uwzględnia aspekt neurofizjologiczny i pracę z ciałem. Składa się z ośmiu faz, które prowadzą do przetworzenia wspomnień trudnych wydarzeń, a co za tym idzie do niwelowania objawów odczuwanych obecnie takich jak lęk, fobie, problemy ze snem, nadreaktywność emocjonalna, zaburzenia psychosomatyczne, nadużywanie substancji psychoaktywnych, zaburzenia nastroju, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, przewlekły ból itd. EMDR to nie tylko skuteczne leczenie i terapia traumy oraz Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) czy metoda redukcji stresu. To terapia poprawiającą jakość życia i służąca rozwojowi – jest pracą nad poczuciem własnej wartości, sprawczości i skuteczności czy asertywnością.

Historia badań nad EMDR sięga roku 1987, kiedy to Francine Shapiro odkryła EMDR i opracowała model AIP. Model Adaptacyjnego Przetwarzania Informacji mówi nam, że przeżycie traumy blokuje naturalne i adaptacyjne przetwarzanie informacji i powoduje magazynowanie w pamięci tych nieprawidłowo przetworzonych informacji w sposób niefunkcjonalny. Wspomnienie doznanej krzywdy, nadużycia, traumy podczas procesu terapeutycznego EMDR w połączeniu ze stymulacją półkul mózgowych poprzez częste powtarzające się ruchy gałek ocznych dają szanse prawidłowe przetworzenie informacji i reintegrację wspomnień, co oznacza w praktyce odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i wyeliminowania objawów pourazowych, które obecnie utrudniają życie. Istnieje kilkadziesiąt randomizowanych i kontrolowanych badań klinicznych wykazujących wysoką skuteczność i bezpieczeństwo terapii EMDR u osób dorosłych i dzieci. To co wyróżnia EMDR i zasługuje na szczególne uznanie to szybki efekt terapeutyczny i wysoka skuteczność. Dr Gregory J. Nicosia w 1994 r. wykazał, że już po pierwszej sesji EMDR synchronizacja półkul mózgowych ulega poprawie. Po więcej informacji zapraszam na strony Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR i EMDR Institute .

TSR

Krótkoterminowa terapia skoncentrowana na rozwiązaniach TSR/BSFT – Brief Solution Focused Therapy – powstała w oparciu o założenia:

Jeśli coś działa, rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.


TSR świetnie się sprawdza w nagłych kryzysach, w tym w interwencji kryzysowej, kiedy potrzebujesz szybko wrócić do równowagi psychicznej i odzyskać wpływ na swoje życie tu i teraz. Nie ma ograniczeń co do problemów, z jakimi możesz się zgłosić na terapię TSR, ponieważ tą metodą pracuje się z klientem, czyli na zasobach wewnętrznych i zewnętrznych, na wizji przyszłości. TSR zakłada, że jesteś ekspertem od swojego życia, a ja jestem ekspertem od pomocy Tobie w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.